Hewlett-Packard

HP Smart Stream Designer (SSD) je snadno použitelný nástroj pro tisk proměnných dat (VDP), který umožňuje uživatelům digitálních strojů HP Indigo vytvářet personalizované kampaně a vysoce kvalitní výtisky. Jedná se o softwarový doplněk pro Adobe® InDesign® nebo Adobe Illustrator®, který má jednoduché uživatelské rozhraní.

HP SSD umožňuje pochopitelně klasickou práci s variabilními daty na úrovni textu a databází objektů. Přináší však několik zcela specifických funkcí, z nichž jsme jako základní ochutnávka vybrali čtyři zákaznicky nejatraktivnější.

Mosaic

Mosaic přináší naprosto unikátní možnosti. Z jedné grafiky lze generovat nekonečný počet různých variant. Software automaticky generuje náhodně na základě stanovených kritérií různé grafiky, když pracuje se změnou měřítka, posunem a rotací základní grafiky. Pro ilustraci na zhotovení jednoho milionu unikátních obalů na čokoládu bylo použito pouhých 17 grafik. V současné době najdeme tento efekt na CocaCole, Nutele, Heinekenu ale také na krabičkách cigaret, čokoládě a dalších produktech. Toto řešení umožňuje vytvářet také grafické návrhy, které pracují s databází objektů, které kombinují podle definovaných pravidel. Například je-li v databázi chlapecké jméno, je pro něj použita modrá barva a obrázek například autíčka. Dívčí jméno bude automaticky barvy růžové a bude doplněno třeba obrázkem panenky.

Collage

Collage je nový nástroj, který přináší omezení náhodnosti generování grafiky, aby mezi výtisky nebyla taková variabilita jako u “čistokrevného” Mosaicu, ale aby byl výsledný návrh generován na základě definicí, které určují počty použitých prvků a jejich variabilitu. Příkladem mohou být např. opalovací krémy, kdy lze definovat množství mušlí na pláži, plachetnic ve vodě, polohy míče atd. Výsledné obaly jsou podobné, ale přitom je každý jiný.

Print to Edge

Jedná se o funkci, která simuluje potisk ořízky, je tak možné dosáhnout u knih, diářů a zápisníků velmi hezkých efektů. Jedná se o vhodnou aplikaci pro tvorbu například rejstříků v rámci bloku. Grafika je rozpočítána podle počtu listů bloku a na každý list jsou vytištěny grafické elementy, které se objeví teprve po finálním ořezu hotového bloku. A jelikož tiskneme digitálně, může být popis každého bloku jiný.

Security

Umožňuje tisk nejrůznějších bezpečnostních prvků pro ochranu tiskovin a zboží. Jedná se například o mikrotext, micro QR, bezpečnostní písma, Guilloché apod. aplikace.

Zajímá vás více?